ESWT (Şok Dalga Tedavisi) Nedir?
ESWT (Şok Dalga Tedavisi) Nedir?

ESWT, yüksek basınçlı ses dalgalarının vücudun istenilen bölgesine çelik başlıklı bir aplikatör odaklanması ile uygulanan tedavi yöntemidir. Vücudun dışından, cerrahi olmadan, anestezisiz ve ilaçsız olarak uygulanabilen tedavi ile birçok sağlık sorununa çözüm bulunabilmektedir. Sorunlu bölgenin ortopedi uzmanı tarafından tıbbi görüntüleme cihazları yardımıyla saptanmasının ve muayenenin ardından işaretlenen bölgeye ultrason jeli sürülür ve çelik başlıklı aplikatör bu bölgeye odaklanarak ses dalgaları ile işlem uygulanır.

ESWT (Şok Dalga Tedavisi) Kullanım Alanları Nelerdir?

ESWT ile birçok ortopedik rahatsızlığa çözüm bulunabilmektedir. Sıklıkla topuk dikeni, tenisçi ve golfçü dirseği ve kalsifiye omuz ağrısı tedavilerinde kullanılmasının yanı sıra kaynaması gecikmiş kırıkların tedavisi, aşil tendonu rahatsızlıklarının ve kalça ağrılarının giderilmes gibi birçok başka ortopedik alanda da uygulaması bulunmaktadır.

Topuk Dikeni Tedavisi

Topuk dikeni, ayak tabanındaki kasların zorlanması nedeniyle oluşan yırtıkların zaman içerisinde kemiksi bir doku haline gelmesi durumudur. Hareket edildiğinde ayak tabanında ağrı belirtisi ile ortaya çıkan topuk dikeni ilerlediğinde ağrı bacağa doğru yayılabilmekte özellikle gün boyu ayakta çalışan kimselerde büyük rahatsızlıklar oluşturabilmektedir. Obezite, uzun süre ayakta kalmak, yanlış ayakkabı seçimi, sporda zorlayıcı hareketler ve romatizmal hastalıklar nedeniyle oluşabilen topuk dikeni ESWT ile tedavi edilebilmektedir.

Tenisçi ve Golfçü Dirseği Tedavisi

Tenisçi ve Golfçü Dirseği, dirseğin kas-tendon yapışma bölgesinde zayıflama ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. El bileğini sıklıkla kullanılması veya el bileğinin zorlayıcı hareketlerde bulunulması ile ilişkilendirildiğinden bu adı alan rahatsızlık, oluşan kas yırtılması ve zayıflama nedeniyle dirsekte hassasiyet ve ağrı ile karakterizedir. Tenisçi ve golfçü dirseği, ESWT ile yüksek oranlarda tamamen ve kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir.

Kalsifiye Omuz Ağrısı Tedavisi

Omuz eklemi çevresindeki tendonlarda kalsiyum kristallerinin depolanması sonucu oluşan rahatsızlığın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, tekrarlayan mikrotravmaların ve diyabetin rastlanma olasılığını artırdığı bildirilmektedir. Omuzda sertlik, uykuyu bölebilen şiddetli ağrı, omuzda hareket kısıtlılığı ile belirti gösteren kalsifiye omuz ağrısı ESWT ile kalıcı olarak tedavi edilebilmektedir.

ESWT (Şok Dalga Tedavisi) Avantajları

ESWT, anestezi, hazırlık ve tedavi sonrasında istirahat gerektirmez. Hasta, 5-20 dk aralığında süren tedavi seansının hemen ardından gündelik yaşantısına devam edebilir. Seanslar 1 hafta aralıkla uygulanabilmekte ve tedavinin kaç seans süreceğine hastanın durum değerlendirmesini sağlayan ortopedi uzmanı karar vermektedir. Ciltte nadiren oluşabilen kısa süreli kızarıklık ve şişlik dışında bir yan etkisi bulunmayan ve kısa süre içinde büyük oranda iyileşme sağlayan avantajları göz önünde bulundurularak sıklıkla tercih edilmektedir.

ESWT (Şok Dalga Tedavisi)  Etkileri

ESWT uygulandığı bölgelerde hızlıca etki ederek, ·        Kan akışını hızlandırır. ·        Ödemi azaltır. ·        Kemik ve tendonlardaki dokuların tamirine yardımcı olur. ·        Kolajen oluşumunu destekler. ·        Kas spazmlarını giderir.  

Oluşturma Tarihi : 23.12.2022
Güncelleme Tarihi : 05.03.2023
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri