Endoskopik Sinüs Cerrahisi ile Sinüs Hastalıklarının Tedavisi
Endoskopik Sinüs Cerrahisi ile Sinüs Hastalıklarının Tedavisi
Sürekli baş ağrısı, solunum problemleri, burun ağrısı, koku almada güçlük gibi şikayetleriniz varsa nedeni sinüs hastalıkları olabilir. Sinüs yüz kemikleri ve kafatasının içinde bulunan boşluklara denir. Sinüslerin içlerindeki solunum yolu hücreleri havayı nemlendirme ve ısıtma, bakterileri tutma ve çoğalmasını önlem gibi önemli işlevlere sahiptir. Bu önemli işlevleri yerine getiren sinüslerde ortaya çıkan rahatsızlıklar genellikle solunum yolu hücrelerinin iltihaplanması nedeniyle ortaya çıkar ve ağrı vericidir.  Sinüs hastalıkları alerjiler, bakteriler, virüsler gibi çok sayıda nedenle ortaya çıkabilmektedir.  

Sık Karşılaşılan Sinüs Hastalıkları

Yaygın karşılaşılan bazı sinüs hastalıkları şunlardır:
Burun içinde polipleşme: Burun içi dokuda çeşitli nedenlerle balonlaşmalar oluşabilmektedir. Bu balonlaşma nedeniyle solunumda ve koku almada zorluklar meydana gelebilmekte, bu durumun ilerleyen dönemlerde sinüslerde de tıkanmaya yol açmasıyla sinüzit beraberinde de görülebilmektedir. Burun içi polipleşme alerji hastalarında yaygın olarak görülmektedir.  

Burun eti şişmeleri: Solunan havayı ısıtmakla görevli burun etinde bulunan kan damarları genişlediğinde burun eti şişmeleri ortaya çıkabilmektedir. Uzun süreli burun eti şişmeleri nedeniyle burun tıkanıklıkları ortaya çıkabilmektedir. 

Kronik sinüzit: Burunda anatomik bozukluk, tekrar eden solunum yolu enfeksiyonları, mevsimsel alerjiler gibi nedenlerle sinüslerde sık tekrarlayan iltihaplanmalar meydana gelir. Sürekli baş ağrısı, burun ağrısı ve burun tıkanıklığı ile karakterizedir. 

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı: Gözyaşı kanalı ucu burna açılan bir koridordur. Bu nedenle gözyaşı kanalı tıkanıklığı da sinüs sağlığı ile bağlantılıdır. Hastalık sürekli göz yaşarması ile karakterizedir. Sürekli tekrarlayan enfeksiyonlar sinüzit gözyaşı kanal tıkanıklığına yol açabilir.

Sinüs tümörleri: Sinüslerde iyi veya kötü huylu tümörler oluşabilir. Yavaş büyürler ve erken dönemde herhangi bir belirti vermezler. Kötü huyluları büyüyerek burna, gözlere ve beyne yayılarak kansere sebep olabilir. Rutin muayene ve tetkiklerle erken evrede tespit ve tedavi edilebilir.

BOS fistülü: BOS, beyin ile burun arasındaki bölgeyi etkileyen travmalar nedeniyle beyin omurilik sıvısının burna akmasıdır. Bu deformasyon beyin iltihabına varan sonuçlara yol açabilir. 

Endoskopik Sinüs Cerrahisi 

Günümüzde Endoskopik Sinüs Cerrahisi (ESC) sayesinde çok sayıda sinüs hastalığı tedavi edilebilmektedir. Endoskopik Sinüs Cerrahisi ile kronik sinüs iltihapları, sinüs tümörleri, gözyaşı kanal tıkanıklığı, sinüzit, burun içi şişmeleri ve BOS fistülü de tedavi edilebilmektedir.
Endoskopik Sinüs Cerrahisinin en yaygın kullanım alanlarından biri kronik sinüzittir. İşlem dar bir çalışma sahası olan sinüs bölgesinde detaylı görüntüleme ve düşük hata payını mümkün kılmaktadır. 

Endoskopik Sinüs Cerrahisi, genel anestezi altında, burun içi yoldan endoskopik kamera yardımıyla yapılır ve dışarıdan kesi ya da dikiş gerektirmez. Ameliyat süresi hastalığın hangi oranda yayılım gösterdiğine ve işleme kombine başka bir tedavi uygulanıp uygulanmayacağına bağlı olarak değişebilmektedir.  

Sinüsler görme sinirleri, beyin, gözyaşı kanalları gibi birçok önemli yapıya yakın olduğundan endoskopik sinüs cerrahisi alanında uzman bir hekim tarafından yapılması gereken bir ameliyattır aksi halde komplikasyon riski artabilir. Prosedüre uygun hareket edildiğinde ameliyatın çevre dokulara zarar verme riski azdır. Ameliyat sonrasında doktorunuzun önerdiği sıklıkta pansuman yapılır ve 2-6 haftalık bir süreçte iyileşme tamamlanır. Ameliyat sonrasındaki ilk iki gün burun tıkanıklığı ve takip eden birkaç hafta boyunca burunda kuruluk ve kabuklanma gibi yakınmalar normaldir. Doktorunuz bu süreci en konforlu şekilde atlatmanız adına gerekli bilgilendirmeleri yapacak ve size uygun bir tedavi programı oluşturacaktır.

Oluşturma Tarihi : 29.05.2022
Güncelleme Tarihi : 30.03.2023
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri