Endoskopi Nedir? Endoskopi Hangi Durumlarda Yapılır?
Endoskopi Nedir? Endoskopi Hangi Durumlarda Yapılır?
Endoskopi, ağız yoluyla vücuda girilerek özellikle mide ve bağırsaklar gibi gastrointestinal sistem bölümlerinin incelendiği bir yöntemdir. Bu işlem sırasında, içerisinde kamera bulunan ince, esnek bir tüp (endoskop) kullanılır, bu sayede doktorlar vücut içini doğrudan görebilirler. Gastrointestinal sistemdeki sorunların tanı ve tedavisinde kullanılan endoskopi, esnek bir tüp ve ucunda bulunan kamera yardımıyla gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu yöntemle yemek borusu, mide ve oniki parmak bağırsağı gibi organlar detaylı bir şekilde incelenebilir.

Endoskopi Türleri

Üst Endoskopi (Gastroskopi): Yemek borusu, mide ve oniki parmak bağırsağını inceler.
Alt Endoskopi (Kolonoskopi): Kalın bağırsak incelenir; makattan girilir.
Enteroskopi: Özellikle ince bağırsak detaylı incelenir.
ERCP: Safra ve pankreas kanallarını inceler.
Kapsül Endoskopi: Yutulabilen kamera hapı ile sindirim sistemi incelenir.

Ne Zaman Endoskopi Gerekir?

Endoskopi, karın ağrısı, sürekli bulantı, yutkunma güçlüğü, kanama veya sebebi bilinmeyen kilo kaybı gibi belirtiler için teşhis koymak amacıyla yapılır. Aynı zamanda, polip alma, daralan bölgeleri genişletme gibi tedavi amaçlı kullanımları da vardır.

Endoskopi Riskleri

Her tıbbi işlemde olduğu gibi endoskopinin de bazı riskleri bulunur ancak bunlar nadiren görülür. Bunlar arasında kanama, enfeksiyon ve organ perforasyonu yer alır. Sedasyon reaksiyonları da olasıdır ancak bunlar çok nadirdir.

Endoskopiye Hazırlık

Endoskopi öncesi en az 6-8 saat süreyle hiçbir şey yenmemesi veya içilmemesi gerekir. Kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuzu bilgilendirmeniz önemlidir.

Kimler Endoskopi Yaptıramaz?

Yutma problemi olanlar veya sindirim kanalında tıkanıklık riski bulunan hastalar endoskopi için uygun adaylar değildir.

İşlem Nasıl Yapılır?

Hastaya rahatlaması için sakinleştirici verilir, boğaz lokal anestezi ile uyuşturulur. Endoskop, ağız yoluyla sindirim sistemine ilerletilirken, hastanın nefes alışverişi etkilenmez. Gerekirse doku örnekleri alınabilir.
Oluşturma Tarihi : 29.03.2024
Güncelleme Tarihi : 29.03.2024
Editör : Ecem Tunalı
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri