Down Sendromu Nedir?
Down Sendromu Nedir?
Down Sendromu, adını 1866’da farklılığı ilk kez tanımlayan İngiliz doktor John Langdon Down’dan alan bir kromozom farklılığıdır. Hücre bölünmesi esnasında yanlış bölünme sonucu 21. kromozomdan iki yerine 3 adet oluşması ile meydana gelmektedir.

Down Sendromu Neden Olur?

Down sendromlu bireylerde 21. Kromozom, 2 yerine 3 adet bulunmaktadır.  Bilinen tek etmeni olarak anne yaşının 35 üzeri olması sayılabilen Down sendromu, her 800 doğumda bir görülmektedir. 35 yaş altı gebeliklerde de sıklıkla meydana gelebilmektedir. Yalnızca anne yaşı arttıkça ortaya çıkma ihtimali de artmaktadır. 

Down Sendromunun Özellikleri

Down sendromlu çocuklarda bazı zihinsel ve bedensel farklılıklar bulunabilmektedir;
  • Genellikle daha yavaş bedensel ve zihinsel gelişim gösterirler. 
  • Metabolizmaları daha yavaş çalışmaktadır.
  • Farklı derecelerde kas gevşekliği sorunları bulunabilmektedir.
  • Kalp rahatsızlıklarına ve yavaş metabolizma kaynaklı bazı başka rahatsızlıklara yatkın olabilmektedirler.
  • Küçük ve çekik gözler, kalın ense, kısa parmaklar, diğer parmaklardan daha açık baş parmağı gibi farklı fizyolojik özelliklerin birkaçı veya hepsini taşıyabilmektedirler.

Down Sendromlu Çocukların Tedavisi

Dünyada oldukça yaygın rastlanan Down sendromu, tedavi edilecek bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. 
Buradan hareketle Birleşmiş Milletler her yıl 3. ayın 21. gününü, 
  • Down sendromlu bireylerin ayrımcılığa maruz kalmasını önlemek, 
  • Erken başlayan ve hayat boyu süren eğitimin önemini vurgulamak,
  • Down sendromlu bireylerin istihdam alanlarının arttırılma gerekliliğine vurgu yapmak gibi amaçlarla Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü olarak kabul etmiştir.
Down sendromlu çocuklarda metabolizmalarının yavaş çalışıyor olmasının da etkisiyle sıklıkla bazı başka rahatsızlıklar gözlenmektedir. Kalp ve akciğer sorunları Down sendromuna en sık eşlik eden rahatsızlıklardır. Bunların yanı sıra Down sendromlu çocuklarda hematolojik, nörolojik ve gastrointestinal rahatsızlıklar da yaygındır. Bu rahatsızlıkların bebeklikten itibaren rutin olarak takip edilmesi ve gerekli görülen tedavilerin sürekli sağlanması gerekmektedir.

Down Sendromlu Çocukların Eğitimi 

Bütün çocuklar gibi Down sendromlu çocuklar da farklı zihinsel kapasitelere ve becerilere sahiptirler. Down sendromu sahibi çocuklar erken eğitim, oyun grubu, dil desteği v.b destek ve eğitimler ile özbakımlarını gerçekleştirebilmekte, çeşitli alanlarda mesleki üretime katkı verecek şekilde yetişebilmektedir. 
Down sendromlu çocuklar için önemli olan erken yaşlardan itibaren gerekli bakım ve eğitim desteğini alabilmeleridir. Zamanında ve doğru yönde destek alan Down sendromlu çocuklar lisans eğitimi alabilmekte, birden fazla dil konuşabilmekte, kapasitelerini maksimum düzeyde kullanabilmektedir. 
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri