Dolgu Nedir?
Dolgu Nedir?
Dolgu vücutta yaşla hacim kaybı olan alanlara (elmacık kemikleri, şakak, yanaklar), daha dolgun olmasını istediğimiz noktalara (dudak, çene vs) ya da anatomik bozuklukları düzeltme amaçlı (burun) bazı bölgelere uygulanan bir işlemdir.


KAÇ ÇEŞİT DOLGU VARDIR?


Dolgu materyalleri vücutta kalma süresine göre kalıcı dolgular, yarı kalıcı dolgular ve geçici dolgular olmak üzere 3 ‘ e ayrılır. Kalıcı dolgular vücutta 2 yıldan daha uzun süre kalırlar ve dokuda erimezler. Silikon dolgular bu gruba örnektir. Avrupa’da çoğu gelişmiş ülke kalıcı dolgu uygulamasını yasaklamıştır. Yarı kalıcı dolgular dokuda 1 -2 yıldan sonra erirler. Kalsiyum kemik dolgular, polilaktik asit dolgular ve polikaprolakton bu tip dolgulardır. Geçici dolgular dokuda 1 yıl içinde erirler. Kolajen, hyaluronik asit, otolog yağ ve endoret dolgular bunlara örnektir. Günümüzde en sık kullanılan dolgular geçici hyalüronik asit dolgulardır. Hem sürelerin kalıcı olmaması hem de eritilebilir olmaları en büyük avantajlarıdır.

DOLGULAR NE YOLLA UYGULANIR VE NASIL ETKİ EDERLER?

Dolgular istenilen alana enjeksiyon yöntemiyle uygulanır. Uygulama yapılan alanda hacim ekleyerek, dokuda su tutarak ve uygulandığı dokuda yeni doku üretimini uyararak etkilerini gösterirler.

EN SIK HANGİ BÖLGELERE UYGULAMA YAPILIR?

Dolgular günümüzde en sık dudak, nazolabial oluk, göz altı olukları, burun ve çene bölgeleri için tercih edilmektedir.

KİMLERE UYGULANMAZ?

Dolgular her ne kadar canlı doku ile uyumlu maddeler olsalar da alerjisi olan, aşırı duyarlı kişilerde yabancı cisim reaksiyonuna neden olabilmeleri nedeniyle dikkatle uygulanmalıdır. 

Oluşturma Tarihi : 13.03.2022
Güncelleme Tarihi : 18.04.2024
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri