Doğumsal Katarakt
Doğumsal Katarakt
Katarakt, gözümüzün içerisindeki lensin yani kendi merceğimizin saydamlığını yitirerek bulanıklaşmasıdır. Erişkin kataraktları genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkar. Yaş aldıkça vücudun her organı gibi göz ve özellikle göz lensinde bozulmalar meydana gelir ve lens bulanıklaşır, puslanır. 


Doğumsal (Konjenital) katarakt nedir? 

Katarakt ileri yaşlarda görülen bir hastalık olarak bilinse de bazen bebeklik çağında hatta doğumdan itibaren de görülür. Lensin saydamlığını kaybetmesi ve opaklaşması olarak bilinen kataraktın doğuştan itibaren görülmesinin nedenleri arasında; akraba evlilikleri, annenin gebelik esnasında kullandığı ilaçlar, enfeksiyonlar, bebek henüz anne karnında embriyo halindeyken radyasyona maruz kalması ve sigara kullanımı gibi dış etkenler de bulunmaktadır. Bebeklerdeki kataraktın erken dönemde (ilk 12 haftada) tanı konulup ameliyat edilmesi oldukça önemlidir. Erişkinlerde 3 aya kadar müdahale edilmediğinde çok fazla problem teşkil etmezken bebeklerde erken müdahale etmek oldukça önemlidir. 
 

Bebeklerde katarakt nasıl anlaşılır? 

Bebeğin gözlerinde beyazlık varsa ve ışığa tepki vermiyorsa hemen uzman bir hekime başvurulmalı ve kontrol sağlanmalıdır. Doğumsal katarakt tek gözde olabileceği gibi her iki gözde de varlık gösterebilir. Katarakt fark edildiğinde hemen müdahale edilmezse kalıcı görme bozukluklarına sebep olabilir. Doğumda başlangıç seviyesinde gözlemlenen katarakt, çocuk yaşlara erişildiğinde ilerleyebilir, göz kayması ve şaşılığa sebebiyet verebilir. Gözle görülür bir belirti olmasa bile bebeğe doğumdan itibaren hekimin önerdiği sıklıkta göz kontrolü yaptırılması olası hastalıkların tedavi ve teşhisi açısından büyük önem taşımaktadır. 
 

Doğumsal Katarakt nasıl tedavi edilir? 

Doğumsal kataraktın da tek tedavi yöntemi cerrahidir. Gelişmiş lazer teknolojileri ile yapılan operasyonlarda bebeklikten itibaren sağlıklı bir görüş sağlanabilmektedir. 2 yaşından sonra ise göz içi mercek yerleştirme yöntemi de uygulanabilir. En uygun tedavi yöntemini hekiminiz önerecektir. Doğumsal kataraktta en sık görülen problem göz tembelliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için ameliyatın ardından gözlük veya kontakt lens kullanılabilir ya da kapama yöntemi uygulanabilmektedir. 
 

Bebeklerde tedavi edilen katarakt ileri yaşlarda tekrarlar mı? 

Katarakt gelişen doku yani lens çıkarılıp yerine yeni bir lens konulur. Yeni konulan mercekte de katarakt gelişmeyeceği için rahatsızlık tekrar etmez. 
Oluşturma Tarihi : 08.06.2022
Güncelleme Tarihi : 18.04.2024
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri