Doğumsal Göz Kapağı Düşüklüğüne Dikkat!
Doğumsal Göz Kapağı Düşüklüğüne Dikkat!
Doğuştan göz kapağı düşüklüğünün çok çeşitli sebepleri olmakla birlikte, çoğu hastada göz kapağını yukarı kaldıran kasın yeteri kadar gelişmemesi sonucunda ortaya çıkar. Eğer göz kapağı göz bebeğini kapatacak kadar düşükse ciddi görme bozukluğuna neden olabilir. Bu gibi durumlarda düşüklüğün kısa sürede tedavi edilmesi gerekir. Hafif derecede kapak düşüklüğü olan hastalarda ise ameliyat için çocuğun biraz büyümesi beklenebilir. Ancak bu hastalarda da, kapak düşüklüğü olan tarafta göz tembelliği gelişebileceğinden, ameliyat olana kadar düzenli göz muayeneleri ile takip edilmelidir.

Göz kapağı düşüklüğü nasıl tedavi edilir?

Öncelikle bu problemin sebebi ortaya çıkarılmalı, beraberinde başka bir anormallik olup olmadığı araştırılmalıdır. Eğer kapak düşüklüğüne sebep olan bir hastalık varsa, çocuğun genel sağlığı açısından bu durumlar da tedavi gerektirebilir. Göz kapağı düşüklüğünün tedavisinde cerrahi yöntemler ilk sırada gelir. 

Göz kapağı düşüklüğünde çok çeşitli cerrahi yöntemler mevcuttur. Hangi ameliyatın uygulanacağına, çocuğun kapak ve göz muayenesi bulgularına göre karar verilir. Bazı hastalarda kapağı kaldıran kasın onarılması veya güçlendirilmesini sağlayan bir teknik uygulanır. Bunun mümkün olmadığı durumlarda ise frontal askılama denilen bir teknikle, kapak seviyesinin yükseltilmesi ve görme ekseninin açılması sağlanır. Hızla gelişen teknoloji ve cerrahi bilimler sayesinde, sürekli olarak yeni teknik ve tedaviler gündeme gelmektedir. Tüm bu cerrahi işlemler, çocuklarda genel anestezi gerektiren girişimlerdir. 

Nadir de olsa, bazı hastalarda, kapak düşüklüğü başka bazı hastalıkların işareti olarak ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda, kapak düşüklüğü kadar, eşlik eden diğer hastalıkların da teşhis ve tedavisi önem kazanır. 

Cerrahiye bağlı komplikasyonlar nelerdir?

Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi, göz kapağı düşüklüğüne yönelik ameliyatlarda da bazı komplikasyonlar görülebilir. Örneğin, kapakta tam olarak istenilen yükseklik elde edilemezse yani yetersiz ya da aşırı düzelme oluşursa, yeniden bir ayarlama yapılması gerekebilir. Bazı hastalarda, uyanıkken çok düzgün bir kapak seviyesi sağlanmasına rağmen, uyurken kapaklar tam kapanmayabilir ki bu hastalarda ciddi göz problemleri oluşabilir; özellikle gözün ön kısmındaki kornea dediğimiz saydam tabakada kalıcı hasarlara yol açabilir. Bu nedenle her hastada, o hastaya özel faktörler titizlikle incelenip, uygun bir yol izlenmelidir.     

Göz kapağı düşüklüğünü kimler tedavi eder?

Göz kapaklarının en önemli işlevi gözleri korumak ve görme fonksiyonunu en iyi şekilde yerine getirmesine yardımcı olmaktır. Kapak düşüklüğünde, hem tanı hem de tedavi aşamasında, göz küresi ve görme fonksiyonu ile ilgili ayrıntılı bir değerlendirme gerekir. Bu nedenle, bu hastaların mutlaka bir Göz Hastalıkları Uzmanı tarafından değerlendirilmesi şarttır. Kapak düşüklüğü gibi kapak hastalıkları ise Göz Hastalıkları’nın bir alt dalı olan Oküloplastik Cerrahi’nin alanına girer. 

Oluşturma Tarihi : 28.01.2022
Güncelleme Tarihi : 18.04.2024
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri