Diyabetik Retinopati
Diyabetik Retinopati
Diyabet hastalığının oluşturduğu kandaki yüksek şeker seviyesi, tüm vücuttaki atardamar, toplardamar ve kapiller denilen çok ince damarlara zarar verir. Diyabet, gözün özellikle sinir tabakasını (retina veya ağ tabaka) ve bu tabakadaki kılcal damarları etkileyerek görme kayıplarına yol açabilmektedir. Diyabet hastalığına bağlı retina bozukluklarına diyabetik retinopati adı verilmektedir. 
 

Diyabetik Retinopatinin Risk Faktörleri Nelerdir? 

Diyabetik retinopatinin meydana gelmesinde rol oynayan risk faktörlerinin başında şeker hastalığının süresi gelmektedir. Tip 1 veya insüline bağımlı genç diyabetiklerde ergenlik çağından sonra retinopati görülme sıklığı yaş ile ilgili olarak artmaktadır. Kan şekerinin düzensiz seyretmesi retinanın bozulmasını ve hastalığın ilerlemesini kolaylaştırmaktadır. Gebelik, hipertansiyon, kan yağlarının yüksekliği (hiperlipidemi), böbrek hastalığı retinopatiyi ağırlaştıran diğer faktörlerdir.
 

Diyabetik Retinopatinin Belirtileri Nelerdir? 

Diyabetik Retinopatinin erken evresinde bazen hiçbir belirti olmayabilir. Hatta hastalık çok ilerlese bile bazen belirtiler görünmeyebilir. Diyabet görme merkezini etkilemediyse ileri evrelere gelene kadar hiçbir belirti olmayacaktır ve bu durum daha ağır sonuçların oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle hiçbir şikayet olmasa dahi diyabet hastalarının hekimlerinin önerdiği aralıklarda muayene olmaları oldukça önemlidir. Diyabet hastaları kan şekeri ile ilgili olmayan ve birkaç günden uzun süren görme farklılıkları yaşarlarsa hekime başvurmalıdırlar. 
 

Diyabetik Retinopatinin Tedavisi 

Argon lazer fotokoagülasyon ile erken dönemde gözdeki damar hasarının ilerlemesi durdurulabilir ve kalıcı görme kaybı oluşması engellenebilir. Diyabetin oluşturduğu retina hasarının birçok aşamasında tedavide göz içi enjeksiyonları yapılması gerekebilir. Çok ileri vakalarda Pars plana vitrektomi ameliyatıyla göz içi kanamaları temizlenip, göz içi membranları soyulmaktadır.
 

Vitrektomi Cerrahisi 

Gözün arka kısmında kan biriktiyse vitrektomi yapılabilir. Vitrektomi cerrahisinde kanla dolu bölge temizlenir ve yerine yapay bir solüsyon konulur. Diyabetik retinopatide en çok uygulanan cerrahi yöntemidir. 
 

Diyabetik Retinopatide İğne Tedavisi Nedir? 

Gözdeki kanamaların önüne geçilebilmesi ve yeniden kanamasını engellemek için ilaçlar geliştirilmiştir. Bu ilaçlar, ince bir iğne ile az miktarda göz içine enjekte edilir ve tedavi gerçekleştirilir. 
Oluşturma Tarihi : 07.10.2022
Güncelleme Tarihi : 25.01.2023
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri