Çocuklarda İdrar Yolu İltihabı
Çocuklarda İdrar Yolu İltihabı
Normal şartlarda idrarda herhangi bir bakteri, mantar ya da virüs bulunmaz. Ancak idrar yoluna herhangi bir nedenle mikrop girişi olduğunda idrar yolu enfeksiyonu oluşur. İdrar yolu enfeksiyonlarının büyük bir bölümü sindirim sisteminde bulunan “Escherichia coli” bakterisinden kaynaklanmaktadır. Çocukların ishal, bez kullanımı, pişik gibi nedenlerle kolaylıkla bu hastalığa yakalanmaları mümkün olabilmekte, kendilerini ifade edemediklerinden hastalık fark edilmediği takdirde ilerleyerek böbreklere zarar verebilmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonu, idrar yollarını etkileyen bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyon türü, özellikle küçük kız çocuklarında daha yaygın görülmektedir. İdrar yolu enfeksiyonları etkilediği bölgeye göre 3 farklı ana başlıkta incelenmektedir.
• Üretrit, idrarın mesaneden vücuda taşınmasını sağlayan tüpün enfeksiyonudur.
• Sistit, mesanede enfeksiyon oluşması ile ortaya çıkar.
• Piyelonefrit ise, genellikle ileri aşamalarda ortaya çıkan bir tablodur ve böbrek enfeksiyonunu ifade eder. 

Çocuklarda İdrar Yolu İltihabı Belirtileri


İdrar yolu enfeksiyonu çocuğunuzu dikkatli gözlemlediğinizde hastalıktan şüphelenmek için yeterli belirtilere neden olur. Sıklıkla karşılaşılan belirtiler; sık idrara çıkma, idrar yaparken ağlama, idrar kaçırma, idrarın bulanık renkte ve kötü kokulu olması, sıkışmış hissetmeye rağmen az miktarda idrar yapmak, ateş, halsizlik, bulantı ve kusmadır. Belirtilerden bir veya birden fazlasının çocuğunuzda bulunması halinde erken tanı ve tedavi sağlanabilmesi için alanında uzman bir çocuk sağlığı ve hastalıkları hekimine müracaat etmek gerekmektedir.


Çocukları İdrar Yolu İltihabından Korumak İçin Alınabilecek Önlemler


Çocukları idrar yolu enfeksiyonlarından korumak adına alınabilecek bazı önlemler bulunmaktadır:
• Çocukların sık sık tuvalete gitmesi teşvik edilmeli,
• Çocukların hijyenik bir ortamda kalması sağlanmalı,
• Çocuklara bol su içirilmeli,
• Çocukların genital bölge hijyenine dikkat edilmeli ve çocuklara hijyen önlemleri öğretilmeli,
• Çocuklar tuvaletini yaptıktan sonra altları önden arkaya doğru silinmeli,
• Çocuk iç giyiminde pamuklu ürünler tercih edilmelidir.

Enfeksiyonun neden olduğu semptomların hafif olması durumunda, hekimler ebeveynlerin sadece çocuklarına bol miktarda su içirerek idrar yolunun temizlenmesine yardımcı olmalarını önerebilmektedir. Ancak semptomlar şiddetliyse veya enfeksiyon tekrar ediyorsa, doktorlar genellikle antibiyotik tedavisi önerirler. Bu tedavide uygun antibiyotiğin seçilmesi ve doğru dozda alınması önemlidir. Çocuğunuzun sağlığı için reçetesiz ilaç kullanımından kesinlikle kaçınılmalı, bir belirti gözlendiğinde en kısa sürede doktora müracaat edilerek önerileri dikkate alınmalı, hastalık ilerlemeden tedavi edilmelidir.

Oluşturma Tarihi : 31.12.2022
Güncelleme Tarihi : 02.06.2023
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri