Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı
Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı
Çocukluk döneminde yaşanan en büyük sağlık sorunları genellikle üst solunum yolları kaynaklı olmaktadır. Üst solunum yollarında gelişen sağlık sorunlarında en yaygın karşılaşılan faktörlerden birinin geniz eti olduğu görülmektedir. Geniz eti, burun boşluğunun arkasındaki geniz bölgesinde bulunan bir dokudur. Bakteri ve virüslerin burundan girerek vücuda yayılmasına yönelik blokaj oluşturma işlevindeki geniz eti, aynı zamanda antikor üretiminde de görev üstlenmektedir. Ancak  özellikle 3 yaş sonrasında eski işlevini yitiren geniz eti şişerek çocukların hastalanmasına neden olabilmektedir. Vücutta vücudu bakteri ve virüslerden koruma ve antikor üretme işlevinde başka yapılar da bulunduğundan geniz eti alınan çocuklar, bu doku kaynaklı sorunlardan kurtularak daha az hastalanabilmektedir.

Çocuklarda Geniz Eti Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda geniz eti kaynaklı sağlık sorunlarının öne çıkan belirtileri;
• Uykuda horlama,
• Kulak ağrısı,
• Sesli nefes alma,
• Burun tıkanıklığı,
• İştahsızlık,
• Baş ağrısı,
• Yüz kemiklerinde gelişim bozuklukları,
• Sinüzit olarak sıralanabilmektedir.

Geniz Eti Büyüme Geriliğine Neden Olabilir Mi?

Geniz eti sorunları nedeniyle burundan nefes almakta zorlanarak sürekli ağızdan nefes alan çocukların diş gelişim problemleri ile karşı karşıya kalma riskleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra geniz eti rahat uyumaya engel oluşturduğundan uykuda yoğun düzeyde salgılanan ve büyümede etken olan bazı hormonlar daha az salgılanabilmekte bu durum da çocukların büyümesine engel teşkil edebilmektedir.

Geniz Eti Ameliyatına Ne Zaman Karar Verilmeli?

Geniz eti kaynaklı sorunlar yaşayan çocuklar mutlaka uzman bir hekimin detaylı tetkik ve muayenesinden geçirilmelidir. Bu tetkik ve muayenenin ardından hekimin gerek görmesi halinde ameliyat önerilmektedir. Çocuklarda geniz eti iltihapları genellikle antibiyotiklerle tedavi edilmektedir. Sürekli nükseden iltihaplarda bir süre sonra antibiyotikler yetersiz kalabilir ve sürekli ilaç kullanımı kaynaklı böbrekler etkilenebilir. Özellikle dokunun şişmesi kaynaklı ortaya çıkan solunum problemlerinden kurtulmak adına ameliyat tavsiye edilmektedir. Ameliyatın ardından hastanın hayat kalitesi büyük oranda artabilmektedir. 
Genel anestezi yoluyla uygulanan ameliyat sonrasında aynı gün taburcu edilebilen çocuk, ameliyat günü doktor önerilerine uygun beslenmelidir. Ertesi gün ise günlük yaşantısına kaldığı yerden devam edebilir, okula gidebilir. Geniz eti ameliyatı basit bir cerrahi müdahaledir ve çocuğun hayatında etkisi fark edilir sonuçlar yaratabilmektedir. Ancak ameliyatın alanında uzman hekimler tarafından uygulanması oldukça önem teşkil etmektedir.

Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri