Çocuklarda Bağışıklık Sisteminin Gelişimi
Çocuklarda Bağışıklık Sisteminin Gelişimi
 Bağışıklık sistemi bebeklik döneminde anneden bebeğe geçen antikorlar yardımı ile gelişmekte ve bebeğin enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı olmaktadır. 3. Aydan itibaren düzeyi azalan bu antikorlar yerine bebeğin antikor oluşturması ve vücudun bağışıklık yeteneğini kazanması gerekmektedir. Bazı bebeklerin kendi antikorlarını oluşturmaya başlaması daha uzun sürebilmekte veya antikor düzeyleri daha düşük seyredebilmektedir. 
Bu durum genellikle geçici olmakla birlikte çocukta,
• Çok sık gelişen enfeksiyonlar
• Ailede bağışıklık hastalığı öyküsü
• Uzun süren zatürre
• Sürekli halsizlik
• Vücut ısısının sıkça 38 derece üzerinde seyretmesi
• Sıklıkla oluşan stres ve huzursuzluk hali
• Ağızda veya cildin başka bir bölgesinde sıklıkla gelişen mantar enfeksiyonları gibi belirtiler görülmesi halinde uzman bir hekim muayenesinden geçilmesi ve bağışıklık sistemi hastalığı ihtimalinin araştırılması gerekebilmektedir. 


Çocuklarda Zayıf Bağışıklığın Etkileri Nelerdir?

Çocuklarda bağışıklık zayıflığı, virüslerden doğruca etkilenmelerine neden olabilmektedir. Çocuk, mevsim değişiklikleri, hijyenik olmayan alanlar ile temas, çok sıcak ya da çok soğuk havaya maruz kalmak gibi durumlarda çocuğun bağışıklık sistemi bu etkenlerle baş etmekte zorlanmakta, çocuk kolaylıkla ve sıkça hasta olabilmektedir.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Yeni doğanlarda anne sütü yardımıyla da gelişebilen antikorlar ek gıda döneminde doğru beslenme pratikleri ile de artabilmekte, ayrıca annenin sütünün yeterli olduğu durumlarda iki yaşına dek anne sütüne devam tavsiye edilmektedir. 
Çocuklarda bağışıklık sisteminin güçlenmesi adına, stresten uzak büyütülmeleri, mümkün olduğunca uzun süre anne sütü almaları, dengeli beslenmeleri ve düzenli uyumaları önem taşımaktadır.
Çocuk beslenmesinde en önemli noktalardan biri hem alerjik reaksiyonlar gelişmemesi hem de bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi adına olabildiğince doğal beslenmeleridir. Vitamin takviyesinin yalnızca doktor tavsiyesi ile alınması bunun haricindeki gıdaların mümkün olduğunca beslenme yoluyla karşılanması önerilmektedir. 
Çocukların hijyenik ortamlarda büyütülmeleri ve özellikle bebeklik dönemlerinde mümkün olduğunca başka insanların fiziksel temasından uzak tutulmaları da istenmeyen hastalıklardan uzak durmaları adına önem taşıyabilmektedir. Bir yetişkin için belirti göstermeyecek düzeyde hafif seyreden bir rahatsızlık yakın fiziksel temas yoluyla kolayca bebeğe taşınabilmekte ve bağışıklığı da düşüren tehlikeli tablolara sebebiyet verebilmektedir. 
Çocuklar hasta olduklarını yetişkinler kadar kolay ifade edemeyebileceğinden rutin kontrolleri aksatılmamalı, olası rahatsızlıkların erkenden keşfedilebilmesi açısından önem taşımakta ve bu yolla ilerleyen yaşlarda güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmalarının temelleri atılmaktadır.


Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri