Çocuk Alerjisi Keratokonusa Neden Olabilir
Çocuk Alerjisi Keratokonusa Neden Olabilir
Keratokonus gözün en önünde bulunan saat camı gibi tabakanın kornea tabakasının zaman içinde ilerleyerek incelmesi ve öne doğru dikleşmesidir. İlk olarak tek gözde başlayarak zaman içerisinde çift göze yayılan keratokonusa sebep olan en önemli sorun gözleri kaşımaktır. Alerji ile birlikte gözün sulanması, kaşınması ve çapaklanması nedeniyle gözü sert bir biçimde kaşımak zaman içerisinde keratokonusa sebebiyet verebilmektedir. Buradan hareketle yapılan çalışmalar alerjisi ve alerjik astımı bulunan çocuklarda keratokonusun sıklığının arttığını bildirmektedir. Keratokonus ülkemizde de özellikle Güneydoğuda toz ve polen ikliminin yoğun olduğu bölgelerde artmaktadır. Son yıllarda İzmir ve çevresinde de keratokonus sıklığının arttığını biliyoruz. Steril yaşam koşullarının da etkisiyle çocuklarda görülen alerji sıklığının artması keratokonusun da artışına neden olmaktadır.


Cross Linking ile Daha Net Görüş Sağlanabilir 

Keratokonusun tedavisinde en önemli teknoloji son yıllarda gelişmiş olan Cross Linking tedavisidir. Cross linking tedavisinde damla anestezi uygulanmaktadır. Korneadaki epitel doku alınır, göze vitamin içerikli bir damla damlatılır ve ultraviole ışığı uygulanır. Operasyon sonrasında doktorunuzun ilettiği kontrol muayenesi takvimini takip etmek ve reçetelendirdiği damlaları kullanmak tedavinin etkinliği için elzemdir. Bu tedavinin temel amacı hastalığı mevcut durumda durdurmaktır. İşlemin ardından hastaya gözlük ya da keratokonusa özel kontak lensler önerilebilir. 
Ayrıca hastaların görme seviyesini arttırmaya yönelik olarak kornea içine halkalar takılması ya da sert kontak lenslerin kullanılması gibi yöntemler de tercih edilebilir. Size en uygun tedavi yöntemine muayenenizin ardından hekiminiz karar verebilir. 

Keratokonus Belirtileri Nelerdir?

Keratokonus maalesef gözlük camlarının görme kalitesini artırmaya olan etkisinin zayıf kaldığı tek hastalıktır. Bu hastalarda özellikle sert kontak lensler görme keskinliğini artırma konusunda çok başarılıdır. Keratokonus hastalarının en yaygın belirtisi görme keskinliğinde normal gözlük camlarıyla artırılamayan zaafiyettir. Ayrıca zaman zaman gözleri kısmak, sürekli baş ve göz ağrıları da keratokonus belirtisi olabilmektedir. Anormal şekilde artan, yükselen belli bir yaştan sonra beklentinin dışında artan astigmat bulunması için en önemli ipucudur. Birçok göz hastalığında olduğu gibi keratokonusta da erken teşhis büyük önem taşır.  Teşhiste geç kalındığı takdirde hastalık korneanın aşırı sivrileşmesine, bombeleşmiş ve opak hale gelmesine neden olabilir, bu durumda tek tedavi yöntemi kornea naklidir. Keratokonusu rutin muayenelerle erken dönemde tespit etmek ve etkin tedavi ile durdurmak mümkündür.

Oluşturma Tarihi : 25.05.2022
Güncelleme Tarihi : 18.04.2024
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri