Botulinum Toksin Uygulamaları
Botulinum Toksin Uygulamaları
Botulinum toksin bir bakteri toksinidir. Bu toksin istemli kasılan kaslarda hareketi geçici bir süre (3-4 ay) durdurur. Yüzümüzde oluşan alın kırışması, kaş çatılması, göz çevresinde kaz ayakları, burun kırışması ve dudak çevresinde barkod çizgileri, cildimize alttan yapışık olan mimik kasları aracılığıyla oluşur. Yıllar içerisinde bu çizgiler dinlenme halindeyken bile belirgin şekilde farkedilir. Bu mimik kırışıklıklarının oluşumunu engellemek için en etkili tedavi yöntemi "Botulinum Toksin" uygulamasıdır.

Botulinum toksin uzun yıllardır tıbbi gereksinimler (şaşılık, diş sıkma, terleme, yüz felci, migren vs. ) ve kozmetik amaçlarla ( mimik çizgilerinin oturmasını engellemek amaçlı) kullanılmaktadır.

BOTULİNUM TOKSİN UYGULAMASI NASIL YAPILIR?

Hazır şişelerde gelen toksin serum ile sulandırılarak hedeflenen kasın içine enjeksiyon yöntemiyle uygulanır. Terlemeyi engellemek için kullanıldığı zaman ise yine sulandırılarak deri içine uygulanır.

BOYULİNUM TOKSİNİN ETKİSİ NE KADAR SÜRER?

Uygun dozda yapıldıktan sonra etkisinin ortaya çıkması 1-2 haftadır. Etki süresi ise 3 aydır. 3 ayın sonunda etkisi azalarak 4-6 ay etki gösterebilir. Düzenli olarak yaptırıldığında dinlenme halinde görünen kırışıklıklar yıllar içerisinde daha az belirgin olur. 

BOTULİNUM TOKSİN HANGİ YAŞLARDA UYGULANABİLİR?

Kırışıklıkları engelleme amacıyla 20'li yaşların sonlarından başlanarak, terleme engellemek için 18 yaşından itibaren güvenle uygulanabilir.


BOTULİNUM TOKSİN KİMLERE UYGULANMAZ?


Kas güçsüzlüğüyle seyreden genetik ya da edinsel kas hastalarında (Lambert Eaten Hastalığı ve Myastenia Gravis benzeri hastlıklar) uygulanması kontraendikedir.

Oluşturma Tarihi : 21.11.2022
Güncelleme Tarihi : 18.04.2024
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri