Botoks Nedir, Nasıl Yapılır?
Botoks Nedir, Nasıl Yapılır?
Botoks; kırışıklıkları, migreni ve aşırı terleme gibi birçok rahatsızlığı tedavi etmek amacıyla kullanılan,  “Clostridium Botulinum” adlı bakteriden üretilen bir proteindir. İşlemi sağlayacak uzman tarafından yapılan ön muayene sonrasında hastanın işleme uygun bulunması durumunda ilgili uzmanın belirlediği dozda botoks istenilen bölgeye uygulanabilmektedir.

Sinirler ile sinirlerin uyardığı kas ve ter bezleri arasındaki iletimi geçici olarak durdurma yoluyla etki sağlamakta olan botoks,  etkisini yalnızca enjekte edilen bölgede göstermektedir. Tüm kaslara etki etmesi gibi bir durum söz konusu değildir. 

Kısa süren ve küçük bir müdahale olan botoks enjeksiyonu, doğru dozda ve şekilde yapılmadığında istenmeyen yan etkiler yaşanabilir. Bu nedenle işlemin bu alanda tecrübeli ve uzmanlaşmış hekimlerin kontrolünde sağlanması oldukça önemlidir.

İşlemin yapıldığı bölgeye ve hastanın ağrı eşiğine bağlı olarak değişmekle birlikte botoks, genellikle ağrılı bir uygulama olarak geçmemektedir.  Botoks işlemini sağlayan uzmanın gerek görmesi halinde işlem öncesinde ilgili bölgeye lokal anestezik krem uygulanabilmektedir.

Botoksun Uygulama Alanları Nelerdir?

Uygulama cilt kırışıklıkları, migren tedavisi gibi sorunlara çözüm bulabilirken, massetter botoks veya diğer yüz şekillendirme işlemleri için de tercih edilebilmektedir. El, ayak ve koltukaltı terlemesini durdurmak için de botoks uygulanabilmektedir.  

Botoks yardımıyla yüz şekillendirme işleminde kaş duruşu düzeltilebilir veya gülüşe daha estetik bir görünüm sağlanabilir. Massetter hipertrofisi durumunda yüz hatlarını yumuşatmak, daha oval ve ince bir görünüm elde etmek amacıyla massetter botoks uygulaması yapılabilmektedir.

Bunlara ek olarak botoks, göz tembelliği, bleforospazm gibi göz rahatsızlıkları, aşırı tükürük üretimi ve idrar kaçırma problemleri, yüz felci ve çeşitli kas rahatsızlıklarına dair tedavilerde de kullanılabilmektedir. 

Botoksun İlk Etkileri ve Etki Süresi

Botoksun ilk etkileri, kişiden kişiye değişebilmekle birlikte genellikle uygulandıktan sonraki 1-2 haftada gözlenir. Sinir iletimini geçici olarak bloke eden botoks uygulamasının etkisi ilk uygulamada ortalama olarak 3-4 ay aralığında sürebilmektedir. Tekrar eden uygulamalar sonrası bu etki süresi, uygulama yapılan kasa bağlı olarak artabilmektedir. Ne kadar süre sonra yeniden botoks yapılabileceği tavsiyesi işlemi uygulayan uzmandan alınabilir.

Botoks Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Botoks sonrası ciltte enjeksiyona bağlı az miktarda kızarıklık ve kabarma oluşması genellikle normal sayılmakla birlikte, işlem yapılan bölgeyi ovuşturmak, kaşımak gibi hareketlerden kaçınmak gerekmektedir.
  • Uygulamanın yapıldığı bölgenin su ile temasından da ilk gün kaçınılması, sonraki günlerde ise banyo esnasında bu bölgeye nazik davranılması önerilmektedir.
  • Genellikle, botoks sonrası hastanın normal hayatına devam etmesinde bir sakınca bulunmamakla birlikte, uygulama yapılan bölgenin sıcak su, güneş gibi etkenlerden korunması ve bir süreliğine işlem yapılan bölgenin üzerine yatılmaması önerilmektedir.
  • Botoks sonrası dikkat edilmesi gerekenler konusunda işlemi uygulayan uzmanın görüşlerini dikkatle dinlemek ve bu görüşlere uygun hareket etmek gerekmektedir.
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri