Bayramda Kazalara Dikkat: Görme Kaybı Yaşanabilir!
Bayramda Kazalara Dikkat: Görme Kaybı Yaşanabilir!
Bayram mutluluğu küçük bir dikkatsizlik sonucu kolayca kabusa dönebilir. Kurban bayramlarında en sık karşılaşılan kazalardan biri göz yaralanmalarıdır. Kurban bayramlarında göz yaralanması riskini azaltmak için alınacak birincil önlem kurban kesimi esnasında koruyucu gözlük kullanmaktır. Kurban kesimi esnasında herhangi bir yabancı cismin gözle teması ya da yaralanmaya yol açabilecek kesici alet darbesi gibi birçok kaza bu şekilde büyük oranda önlenebilir. Kesim işlemi esnasında gözlük taksanız da çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Hayvanın herhangi ani bir hareketi ya da kesim zemini kaynaklı yaşanacak kazalarda gözlüğünüzü de aşan bir temas ve yaralanma söz konusu olabilir. Kesim yapılacak alanın aydınlık bir alan olması da kaza riskini düşürmek için önemlidir. 
Ayrıca kesim alanından çocukları mutlaka uzak tutmak gerekmektedir. Çocuklar yapılmaması gereken bir anda ani bir hareket yapabilir, herhangi bir kaza yaşanması durumunda kendini koruyamayarak yaralanabilir.

Gözünüzü Asla Ovuşturmayın

Kesim esnasında gözünüze herhangi bir yabancı cisim temas ederse gözlerinizi ovuşturmamanız da çok önemlidir. Anlık acının etkisiyle başvurulan bu yöntem hasarı büyütebilir ya da kalıcı hale getirebilir. Göz uzman olmayan kişilerin ilk yardım müdahalesine açık olmayan komplike bir yapıdadır. Herhangi bir göz yaralanması durumunda hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna müracaat etmeniz gerekmektedir. Sağlık ekiplerinin müdahalesine kadar gözünüze daha fazla zarar gelmemesi için gözünüzün üstünü temiz bir gazlı bezle kapatarak başka hiçbir müdahalede bulunmamanız önerilmektedir.

Kalıcı Görme Kayıpları Oluşabilir

Kurban bayramlarında göz yaralanmaları kurban kesilirken hayvanın kontrol edilememesi sonucu bir darbeye maruz kalmak ya da kesici alet yaralanması gibi nedenlerle yaşanabileceği gibi, kesim sonrası kurbanı parçalarına ayırırken de yaşanabilir. Bu esnada göze et ya da kemik sıçraması, batması gibi kazalar da hekime sıkça müracaat edilen nedenler arasındadır. Kesim esnasında uygulanan önlemleri bu esnada da uygulamak bu nedenle önem taşır. Bu esnada yaşanabilecek kazalarda da yine göz ovuşturulmaz, acilen hekime müracaat edilir. Aksi durumda göz travmaları, göz enfeksiyonları, retina ayrılmaları gibi durumlar ortaya çıkabilir. Gözde oluşan travmalar nedeniyle sarı nokta bölgesinde ödem oluşabilir, göz duvarı yırtılabilir.  Tüm bu göz sağlığı sorunları acil müdahale edilmediğinde görme kaybına yol açabilecek potansiyeldedir. Kurban Bayramı’nda göz yaralanmalarına yol açabilecek kazalardan korunmak için gerekli önlemleri almanız ve herhangi bir kaza durumunda vakit kaybetmeden alanında uzman bir göz sağlığı ve hastalıkları hekimine müracaat etmeniz görme sağlığınız açısından büyük önem taşımaktadır.

Oluşturma Tarihi : 06.03.2022
Güncelleme Tarihi : 18.04.2024
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri