Astigmatlı (Torik) Göz İçi Lensleri
Astigmatlı (Torik) Göz İçi Lensleri
Astigmat, miyop veya hipermetrop gibi bir kırma kusurudur. Astigmatlı bir gözde hem uzak hem yakın görme bozulduğu için bulanık bir görüntü ortaya çıkar. Normalde yuvarlak olan nesneler daha oval görülür. Gece karanlığında ise araba ışıkları gibi ışık yansımaları daha fazla gerçekleşir.

Her insanda bir miktar astigmat vardır. Ancak bu kusurun derecesi az olduğunda rahatsızlık yaratmayabilir. Astigmatizma 1 dioptri üzerine çıktığında kişilerin şikâyetleri artar. Bundan dolayı astigmatizmanın düzeltilmesi şarttır. Bu işlem gözlük veya kontakt lens gibi gereçler vasıtasıyla belirtiyi yok etme şeklinde veya lazerli cerrahi operasyonlar ile düzeltme şeklinde olabilir.
 

Göz İçi Lensleri

Çoğunlukla hem yakını hem de uzağı görmekte zorlanan hipermetrop hastalarda veya 40 yaş üzeri yakın görme zorluğu olan hastalar için uygulanmaktadır. Bu işlem sırasında işlevini kaybeden doğal göz merceği alınarak yerine yakın, ara ve uzak mesafe net görüş sağlayan çok fonksiyonlu suni göz içi merceği yerleştirilir. Bu akıllı mercekler ışınları mesafelerine göre kırarak kişinin ihtiyacına yönelik görev yaparlar.
 

Astigmatlı Göz İçi Lensleri Nedir?

Bunlara ek olarak asitgmatizmayı düzeltme amacıyla üretilmiş özel torik adı verilen astigmatlı göz içi lensleri kullanılabilmektedir. Şu anda piyasada hem uzak göz içi lenslerinin hem de uzak yakın ve orta mesafe (akıllı mercekler) göz içi lenslerinin astigmatlı (torik) modelleri mevcuttur.


Astigmatlı Göz İçi Lensi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hastanın gerekli tetkikleri yapılıp, ölçümleri alındıktan sonra hastaya en uygun olan astigmatlı göz içi lensinin modelini göz hekimi tercih eder. Astigmatlı göz içi lensi ameliyatı normal bir katarakt ameliyatından farklı değildir.

Aynı katarakt ameliyatı gibi damla anestezisi ile yapılır. Gözün içindeki doğal mercek yerinden çıkartılarak, yerine astigmatlı (torik) göz içi lensi takılır. Sadece son aşamada yerleştirilen astigmatlı göz içi lensi uygun astigmat aksına yerleştirilir.

Ameliyat sonrası kapatılan bandaj ertesi gün kontrol sırasında hekim tarafından açılır. Hasta aynı gün görmeye başlayarak gün yaşamına gözlüksüz bir şekilde devam eder. Diğer göz için de aynı işlemler uygulandıktan sonra belirli bir süre damla kullanımına ek olarak haftalık ve aylık hekim kontrolleri gerçekleştirilir. Hasta her şeyin sonunda astigmatlı göz içi lensler sayesinde astigmatizma şikâyetinden de kurtulmuş olur.
 

Astigmatlı Göz İçi Lensler Kimler İçin Uygun Değildir?

Göz içi lenslerin yerleştirileceği hastaların her açıdan iyi değerlendirilmesi şarttır. Şeker hastaları, sarı nokta hastaları, glokom (göz tansiyonu) hastalarında multifokal yerine monofokal torik lens kullanılabilir. Bu hastalar için multifokal torik göz içi lensi kullanılamamaktadır. Bu sebeple göz içi lens takılacak hastaların iyi irdelenmesi, tetkik ve ölçümlerinin yapılarak operasyona uygun olup olmadığına uzman hekim tarafından karar verilmelidir.
 

Katarakt Cerrahisinde Astigmatizma

Katarakt hastaları incelendiğinde bu olguların 1/3 ünde 1 ila 1,5 diyoptri ve üzeri astigmatizma olduğu görülmüştür. Bu olguların cerrahileri yapılırken kullanılan göz içi lensinin astigmatlı (torik lens) olmasında fayda vardır. Kullanılmadığında hastanın cerrahi sonrasındaki günlük yaşantısı içinde asitgmatizma şikâyeti giderilmediği için gözlüğe bağımlılık devam edecektir. Gözlüğün veya kontakt lensin astigmatız düşünülemeyeceği gibi göz içi lensi de astigmatız olamaz.
Oluşturma Tarihi : 04.07.2022
Güncelleme Tarihi : 11.05.2023
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri