Akıllı Mercekler ile Katarakt Tedavisi
Akıllı Mercekler ile Katarakt Tedavisi
Akıllı mercekler, yalnızca yakın ve uzak mesafelerde görüş sağlayabilen iki odaklı lenslerin son teknoloji bir alternatifi olan ve üç farklı odak noktasına sahip göz içi merceklerdir. Yakın, orta ve uzak odak noktaları, merceğin farklı bölgelerinde yer alır. Göz kasları, merceği hareket ettirerek farklı odak noktalarına geçiş yapabilmekte ve kişinin yakın, orta ve uzak mesafelerde net görmesini sağlayabilmektedir. Akıllı mercek tedavisi katarakt cerrahisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Katarakt, göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi sonucu oluşan bir hastalıktır ve görme bozukluğuna yol açabilir. Katarakt cerrahisi ile saydamlığını yitiren göz merceği çıkartılarak yerine akıllı mercek yerleştirilebilmektedir. Akıllı mercek tedavisiyle katarakta bağlı görme kusurlarını ortadan kaldırmak ve net görüşe kavuşmak mümkün olabilmektedir.

Akıllı Mercek Tedavisi Nasıl Yapılır?


Akıllı mercek tedavisi, mikrocerrahi teknikler kullanılarak gerçekleştirilir. Hangi katarakt cerrahisinin size uygun olduğuna dair kararı hekiminiz verir. Öncelikle lokal anestezi ile uyuşturulan gözde küçük bir kesi açılır ve kataraktlı lens uygulanan cerrahi yönteme göre ultrasonik dalgalar ya da kazerle parçalanır. Ardından parçalanan lens çıkarılır ve açılan boşluk içine akıllı mercek yerleştirilir. 
Ameliyat sonrası iyileşme süreci oldukça hızlı olan akıllı mercek tedavilerinin ardından hasta aynı gün taburcu olabilir. 

Akıllı lens tedavisi ile,

• Birden fazla odak noktasına sahip olmaları sayesinde yakın, orta ve uzak mesafelerde net görüntü sağlanabilir.
• Gözde renk, kontrast ve görüntü kalitesinde artış sağlanabilir.
• Cerrahi işlem sonrasında iyileşme süresi kısa sürmektedir.
• Cerrahi işlem minimal invaziv teknikler sayesinde işlem ağrısız olarak yapılabilmektedir.
• Ömür boyu dayanıklılığı ve kalıcılığı ile hastaların uzun vadede görme sorunlarından kurtulmasını sağlayabilmektedir.
• Mercek seçimi göz doktoru tarafından hastanın gözünün şekline, büyüklüğüne, kırma kusuruna, yaşına ve yaşam tarzına bağlı olarak belirlenebilmekte, kişiye uygun özelleştirilebilmektedir.

Akıllı mercek ameliyatları sonrasında gözleri ovuşturmamak, gözlerin belirli bir süre ile su ile temasından kaçınmak, gözleri güneş ışınlarından korumak, doktorunuzun reçete ettiği ilaçları kullanmak ve rutin kontrolleri düzenli olarak takip ederek doktorunuzun önerilerine uymak önem taşımaktadır.
Oluşturma Tarihi : 26.06.2022
Güncelleme Tarihi : 01.04.2023
Editör : Yeliz Yiğit
Bu internet sitesi veri politikalarına uygun çerezler kullanır. Bu internet sitesine bakmaya devam etmeniz, çerez kullanımımızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Detaylar için tıklayınız.
x
İletişim Formu Covid-19 Önlemleri