Sıkça Sorulan Sorular

Göz sağlığı, hastalık ve tedavilerle ilgili aklınıza gelen soruların cevabını burada bulabilir, uzman hekimlerimize sorularınızı iletebilirsiniz.

Göz Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalı?
Katarakt

  • Yaz aylarında güneşin çok etkili parlak olduğu zamanında güneş gözlüksüz dışarı çıkmayınız.
  • Sigaranın diğer organlarımıza olduğu gibi gözümüze de olumsuz etkileri vardır, sigara içmeyiniz.
  • Bol bol C vitamini tüketin, katarakt riskini azaltmaktadır.
  • Bol sebze ve meyve tüketin, göz sağlığınızda olumlu etkileri vardır.

Katarakt ameliyatında göze dikiş atılır mı?

Uygulanan ameliyatın türüne göre değişse de günümüz katarakt ameliyatı tekniklerinde genellikle dikişe gerek kalmamaktadır.

Kataraktın iyileşme süresi ne kadardır?

Ameliyattan sonra hastanın normal görüşe kavuşması için geçen süre, ameliyatın zorluğuna, kataraktın sertliğine bağlı olarak değişir.

1 hafta – 15 gün içerisinde iyi bir görme noktasına gelinir. Hasta 15 günle 30 gün arasında tamamıyla iyileşir. Doğru zamanda gelip ameliyatını olmuş bir hasta, 1-2 günde bile düzelebilir.

Katarakt ameliyatında göze dikiş atılır mı?Sosyal veya Özel sigorta şirketleri bu ameliyatı karşılar mı?

Özel sağlık sigortaları, yapılan anlaşmaya bağlı olarak bu ameliyatı karşılayabilir. SSK ve Bağ-Kur ise standart katarakt paket fiyatını karşılamaktadır.

Lenslerde fiyat farkı oluyor mu?
Lens

Multifokal lensler monofokal lenslere göre sağladıkları avantajlar nedeniyle biraz daha pahalıdır.

Lens gözde ne kadar kalır?

Özel durumlar haricinde lens gözde ömür boyu kalır.

Lazer Tedavisi nedir ?
Lazer Tedavisi

Lazer tedavisinin dünyada en yaygın kullanılan yöntemi LASİK tedavisidir. Görme bozukluğunun derecesine göre bilgisayar aracılığıyla programlanan “Excimer Laser” ışını ile gözün saydam tabakası olan korneanın yeniden şekillendirilmesi sonucunda doğru odaklanma ve net görme sağlanır. “Excimer Laser” ile görme bozukluklarının düzeltilmesinde PRK, LASEK ya da LASIK tekniği uygulanır.

Lazer güvenli midir?

Excimer Lazer ile kırılma kusurlarının tedavisi, yıllarca süren bilgi birikimi ve klinik denemeler sonucu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki FDA’dan (Amerika’daki Gıda, Sağlık ve ilaç denetimi ile ilgili en önemli kurum) etkin ve güvenli olduğuna dair onayın alınması ile başlamıştır.

Yeniden Lazer Uygulanabilir mi?

Bir göze yeniden lazer uygulanabilmesi, korneanın kalınlığı ile alakalıdır. Nüks varsa kornea kalınlığı uygunsa uygulama yapılabilir.

Olguların yaklaşık %5’inde yeniden lazer uygulamasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu olgular genellikle yüksek derecede düzeltme yapılanlar veya bünyesi fazla reaksiyon gösteren kişilerde ortaya çıkabilir.

İkinci lazer, uygulamasında mikrokeratom kullanılmadığı için operasyon, hasta açısından çok daha rahat olacaktır.

Lazer sonucu görüşümü kaybeder miyim?

Lazer her göze yapılmaz. Detaylı değerlendirmelerden sonra bir gözün lazer olup olamayacağına karar verilir. Lasik sonrası hastanın görme kaybı riski yoktur.