Şaşılık Tedavisi

Şaşılık Nedenleri:

Şaşılık, her iki gözün görme ekseninin birbirine olan paralelliğinin bozulduğu klinik tablodur. Bu eksenler arasında bir açı meydana gelirse, şaşılık oluşur. Beynimiz, bize en güzel görüntüyü sağlayan gözü tercih edeceği için, tercih edilen göz baktığı hedefe odaklanırken diğer gözde kayma gözlenir. İki gözde ayrı zamanlarda gözlenebilecek kayma nedeni ise, iki gözün görmesinin eşit olduğu durumlarda beynimizin sırayla odaklanmak için iki gözü de tercih edebilmesidir.

Şaşılığın en sık nedeni duysal füzyon zayıflığıdır. Duysal füzyon, her iki gözün görüntüsünü beyinde işleyen ve birleştiren merkezdir. Bu merkez sayesinde gözlerimizin bakış açıları birbirine paraleldir. Bu merkezin zayıflığının nedenleri arasında doğum öncesi anne karnında bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilecek nedenler (annenin hamileyken geçirdiği ciddi enfeksiyonlar veya düşük doğum ağırlığına neden olabilecek nedenler; sigara kullanımı, diyabet veya hipertansiyon), zor veya uzamış doğum hikayesi, erken doğum, yeni doğan veya süt çocuğu dönemindeki ağır enfeksiyonlar, epilepsi veya ciddi kafa travması suçlanmıştır. Genetik yatkınlık ise şaşılığa doğrudan neden olmaz. Genetik olarak yüksek gözlük ihtiyacı veya doğumsal katarakt gibi görme yetisinin gelişimini bozan nedenler duysal füzyonu bozar; şaşılığa dolaylı neden olur.

Şaşılığın diğer nedenleri, göz küresini bakış yönlerinde hareket ettiren göz kaslarında veya onlara emir veren sinirlerdeki felç tablosudur. En sık karşımıza çıkan nedenler; hipertansiyon, diyabet, kafa travması veya doğumsal gelişme bozukluğunun neden olduğu sinir felci, myasthenia gravis, yaşa bağlı ilerleyici eksternal oftalmopleji gibi hastalıkların neden olduğu kas hastalıkları ve de kırık kemikler arasında kas sıkışmalarına neden olabilecek künt göz travmalarıdır.

Şaşılığın tedavisinde erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Şaşılık erken çocukluk döneminde kayan gözde tembellik olarak adlandırılan az görmeye, iki gözü aynı anda kullanmamaya bağlı derinlik algısı bozukluğuna, daha büyük yaşlarda ani başlayan şaşılık çift görmeye ve de kendisini artık keşfetmeye başlayan genç bireylerde estetik yakınmaya neden olur. Geç kalınmış tedavi sadece estetik düzelme sağlarken, çok erken yaşlarda başlayan tedavi ile göz tembelliğinin önlenmesi ve derinlik algısının gelişmesi sağlanır. Erken tedavi ise erken tanı ile başlar. Yeni doğanın ilk 1 ay içindeki göz muayenesi, 1.yaş, 3.yaş ve 7.yaşlardaki göz muayeneleri, şikayet olmasa bile yapılması zorunludur. Unutmayın; sizin fark etmediğiniz önemli bir bulgu çocuğunuz hayatını etkileyebilir.

Şaşılık Belirtileri:

 • Gözlerin paralelliğini yitirmesi
 • Göz sulanması
 • Gözde ağrı
 • Baş ağrısı
 • Bulanık görme
 • 3 boyutlu görüntünün kaybolması
 • Çift görme gibi belirtileri vardır. Eğer bunlardan belirtilerden bir veya birkaçını çocuğunuzda ya da kendinizde hissederseniz en kısa sürede doktora görünmelisiniz.

Şaşılık Tedavisi Birçok Şekilde Olabiliyor Genelde 4 Seçenek Mevcut

 • Gözlük Tedavisi: Bazı şaşılıklar görme kusurları nedeniyle oluşur. Hasta gözlük kullanmaya başladıktan sonra bu durum düzelir.
 • Kapama Tedavisi: Eğer hastanın gözünde tembellik varsa kapama tedavisi yöntemi uygulanır.
 • Botox Tedavisi: Gözün içerisindeki kaymış olan kaslara botilinum toksin enjekte edilince gözlerin paralel olması sağlanır.
 • Ameliyat: En sık kullanılan tedavi yöntemidir. Her yaşta kullanılabilir. Az çalışan kasların çok çalışması ya da çok çalışan kasların az çalışması sağlanarak gözdeki paralellik sağlanır.

Sorularınıza daha fazla çözüm bulmak ve tedavi seçenekleri için tecrübeli ve deneyimli doktorlarıyla Türkiye’deki en iyi göz hastanelerinden birisi olan Batıgöz ile iletişime geçebilirsiniz.


Hemen Randevu Alın

Detaylı Tıbbi Teşhis ve Tedavi Yöntemleri İçin...