Rop Hastalığı ve Tedavisi

Prematüre Retinopatisi Prematüre bebeklerin gözlerinde oluşa göz rahatsızlığıdır. Göz damarları doğuma kadar gelişmelerini devam ettirirler. Erken doğumlarda bu damarlar gelişime doğum sonrasında devam ederler. Prematüre bebeklerin kuvözlerde tutulması gerekmektedir. Bu sırada maruz kaldıkları yüksek oranlı oksijen göz damarlarının anormal gelişmesi durumunu ortaya çıkarabilmektedir. Bunun neticesinde henüz göz damar gelişimini tamamlamadan dünyaya gelmiş prematüre bebeklerin göz retinalarında kısaca Rop Hastalığı olarak adlandırılan Prematüre Retinopatisi hastalığı ortaya çıkar ve zamanında tedavi edilemezse körlüğe neden olabilir. Bu yüzden erken prematüre bebeklerin 4-6 hafta arasında mutlaka bir göz doktorunun muayenesinden geçmesi gerekmektedir. Daha sonraki muayeneleri hastalığın olup olmamasına göre normal doğum süresi doluncaya kadar 1-2 haftada bir tekrarlanır. Rop Muayenesi ve Tedavisi Nasıl Yapılır? Rop muayenesi topikal anestezi altında bebeklerin gözbebeklerinin büyütülmesi yoluyla gözün retina adı verilen sinir tabakasının incelenmesidir. Rop hastalığının tedavisinde en önemli aşama düzenli takip edilmesidir. Rop hastalığı bebeklerin %80 lik kısmında kendiliğinden iyileşir. %20sinde ise tedavi gerektirir. Hastalığının tedavisi evrelerine göre hafiften başlayarak en ağır tedaviye kadar devam etmektedir. İlk evrede sadece takip yeterli olmaktadır. Üçüncü evreye ulaşmış rahatsızlıklarda en sık başvurulan tedavi metodu lazer tedavisidir. Lazer uygulaması ile gözde oluşan hasarlı damarlar ortadan kaldırılır. Zamanında tespit edilemeyen ve lazer tedavisine rağmen ilerlemeye devam eden durumlarda bebeklere vitrektomi ameliyatı uygulanmaktadır ancak bu aşamada tedavi her zaman istenen sonucu vermemektedir. Rop Hastalığı en kötü sonuç olarak körlüğe sebep olmaktadır. Körlük ihmal edilen takip ve tedavi edilmeyen veya tedavi için çok geç kalınmış hastalarda orya çıkan en istenmeyen sonuçtur. Takip ve tedavisi yapılan hastalarda eğer çok fazla gecikme olmamışsa körlük gelişmez. Prematüre doğumla dünyaya gelen bebeklerin tıp alanında meydana gelen gelişmelerle yaşatılması neticesi ortaya çıkan ROP bir anlamda kontrol altına alınmıştır. Sağlıklı bebekler ve sağlıklı nesiller için prematüre bebeklerinizi mutlaka göz doktoruna muayene ettirin. Tanı ve tedavi aşamalarında BATIGÖZ ile iletişime geçmeniz halinde bebeğinizde ROP hastalığı kontrolü yapılıp tanı konması durumunda takip ve gerekiyorsa tedavisi yapılarak üzücü sonuçların ortaya çıkması engellenmektedir.

 

Rop Nedir?

Erken doğan bebeklerde görülen en büyük göz hastalıklarından birisi Rop, yani 'prematüre retinopatisi' dir. Bebeklerde retinaya hasar veren ve tedavi edilmezse körlüğe sebep olan bir göz hastalığı türüdür. Bir bebek doğana kadar göz damarları gelişmeye devam eder. Eğer erken doğarsa, göz damarları doğduktan sonra da gelişmeye devam eder. Fakat erken doğduğu için verilen oksijen, gözlerdeki damarların aşırı gelişmesine sebep olur ve sonuçta ROP hastalığı ortaya çıkar.

Rop Tedavisi yapılmazsa, körlüğe sebep olur. 1500 gr altında, yani aşağı yukarı 32. haftayı tamamlamadan doğmuş olan tüm bebeklere mutlaka ROP testi yapılmalıdır. Bu uygulama topikal anestezi altında yapılır, bebeğin göz bebekleri büyütülerek, içerisindeki sinir tabakası incelenir. Ayrıca, 2000 gr altında doğmuş ve yoğun bakımda bir süre kalmış olan bebeklerin de, mutlaka en az 1 defa muayene edilmeleri gerekmektedir. Bebeklerde rastlanan başka hastalıklarda ROP riskini yükseltir.

Rop Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Rop Tedavisi için, mutlaka bebek bir süre devamlı takip edilmelidir. Herhangi bir sorun olmadığı takdirde genelde hastaların %80'inde kendiliğinden geçer. Ancak %8'lik bir kısmı Rop Tedavisi gerektirir. Rop' u tedavi etmenin birçok yöntemi vardır. Hastalık 5 evredir. İlk 2 evresinde, takip yeterli olacaktır ama eğer 3. evreye geçilmişse, mutlaka lazer tedavisi gerektirir. Lazer tedavisiyle anormal damarlar ortadan kaldırılır.

Zamanında tespit edilememiş ve lazer tedavisine de cevap vermeyen durumlarda vitrektomi ameliyatı uygulanır. Fakat ne yazık ki, bu ameliyatın sonu da her zaman başarılı olmayabilir. Bu sebeple yeni doğan bebeklerin mutlaka, ilk 1 ay içerisinde göz muayenelerinin yaptırılmış olmaları gerekir. Bu bebekleri birçok göz hastalığından da koruyabilir.

Göz tansiyonu, göz tembelliği, şaşılık, gözyaşı kanalı tıkanıklığı gibi... Hastalıkların önlemini daha en baştan almak zorundayız. Erken teşhis her zaman çok önemlidir. Sadece göz ile ilgili konularda değil, vücudumuzla ilgili herhangi farklı bir durum hissettiğinizde, sonradan çok geç olmaması açısından, lütfen gerekli uzman doktorlara muayene olunuz. Rop Tedavisi Çözüm ve tedavi seçenekleri için lütfen Batıgöz ile iletişime geçiniz.


Hemen Randevu Alın

Detaylı Tıbbi Teşhis ve Tedavi Yöntemleri İçin...