Göz Kuruluğu

Gözün kuru kalmamasını sağlayan etmen gözyaşlarıdır. Gözyaşı birkaç durumda (duygusal anlarda, grip gibi hastalıklarda vb. ) durumlarda gözyaşı salınmaktadır. Çoğu kişilerde bu salgının yeterli olmaması durumunda göz kuruluğu görülmektedir. Sadece salgının yetersizliği değil çok fazla gözyaşı salgılanması da anormal bir durumdur. Gözün biraz kuru kalması durumunda uyarılan gözyaşı kanalından fazla miktarda gelen gözyaşı salgısının göz drenajına sığmaması ile birlikte gözyaşı dışarı akar.

Göz kuruluğu belirtileri, gözlerde batma ve yanma hissi, fazla miktarda sulanma, yapışkanlık hissi gibi durumlarda gözlenir ve göz kayganlık özelliğini kaybeder. Yaşlı kişilerde ve menopoz dönemlerini geçirmiş olan bayanlarda bu rahatsızlığın fazla görülmesiyle beraber her yaşta meydana gelebileceği unutulmamalıdır.

Kendiliğinden gerçekleşebilmesinin yanında kimyasal yollarla, özellikle ilaçlar, tansiyon, kalp, sinir ilaçları, uyku hapları ve ağrı kesiciler göz kuruluğuna sebep olmaktadır. Özellikle bu ilaçlar fazla miktarda ve doktor tavsiyesi dışında kullanıldığı için göz kuruluğu durumunda suni gözyaşı ile tedavi edilebilmektedir.

Göz kuruluğunun teşhis edilmesi için göz muayenesi gereklidir. Yukarıda da belirttiğimiz batma ve yanma, yapışkanlık gibi durumlar ile karşılaşıldığı durumlarda ilk iş olarak muayene edilmeli ve erken teşhis konularak tedavisi de kolaylaştırılmalıdır. Muayene sırasında teşhisin tam konulması adına birkaç işlem yapılmaktadır. Gözyaşının dolduğu alt göz kapağına filtre kâğıt parçaları konularak gözyaşı üretimi ölçülür. Aynı işlem farklı boyalarla da yapılıp test edilebilmektedir.

Teşhis konulduktan sonra birkaç tedavi yöntemi vardır. Bunlardan biri ve en fazla kullanılanı suni gözyaşıdır. Bu yöntem ile kurumuş gözlerin kayganlığı ve nemlenmesi sağlanır. Daha ileri seviyede gözün kuru olması durunda kullanılan yöntem bandaj kontakt lens kullanımıdır. Rahatsızlık ilerlediği için bu yöntemin kullanılmasıyla birlikte suni gözyaşının eklenmesine de devam edilmektedir. Bir başka tedavi yöntemi de gözyaşlarının korunmasıdır. Bu yöntemde gözyaşı kanalının geçici ya da kalıcı olarak tıkanır ve gözyaşı kanalından buruna aktarılır. Bu tedavi şekliyle gözyaşı korunmaktadır.

Doğru teşhisin konulması ve tedavinin doğru bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Çünkü göz kritik bir konudur ve hastanelerin göz doktorlarıyla bu tür durumlarda güven vermesi esastır. Güvenilir ve doğru tedavi için Batıgöz ile iletişime geçebilirsiniz.


Hemen Randevu Alın

Detaylı Tıbbi Teşhis ve Tedavi Yöntemleri İçin...