Göz içi lensi (GİL) nedir?

Katarakt ameliyatlarında saydamlığını kaybeden doğal mercek çıkarılarak yerine hastanın görüşünü düzeltecek yapay mercek yerleştirilir. Bu yapay merceğe göz içi lensi denir.

Katarakt ameliyatlarında kullanılan mercekleri üç gruba ayırabiliriz:

İlk gruptaki monofokal göz içi merceği dediğimiz tek odaklı mercekler ile hasta uzağı görür ancak yakını görmek için örneğin; kitap, gazete okumak için yakın gözlüğü takmak zorundadır. Yakın zamana kadar sadece bu mercekler kullanılmaktaydı.

İkinci gruptaki göz içi mercekler ise yakın ve uzak olmak üzere iki odaklı bifokal merceklerdir; katarakt dışında görmeyi azaltan bir göz hastalığı yoksa hasta hem yakını hem de uzağı gözlüksüz görebilir.

Akıllı Lensler olarak bilinen trifokal göz içi mercekleri ise üç odaklıdır, bu mercek takıldığında hastanın katarakt dışında görmeyi azaltan bir hastalığı yoksa, hasta gözlüksüz olarak uzağı, yakını ve ara mesafeyi (40 cm ile 2 metre arasındaki mesafe) iyi görebilir.

Mercek seçiminde hastanın yaşı, mesleği, beklentileri, mevcut göz hastalıkları belirleyici rol oynar.

Son jenerasyon mercekler ile hem gece hem gündüz mükemmel görüş kalitesi sağlanırken, renkler daha net ve olduğu gibi görülür, yüksek çözünürlüklü televizyonlar gibi yüksek görüntü kalitesi elde edilir.


Hemen Randevu Alın

Detaylı Tıbbi Teşhis ve Tedavi Yöntemleri İçin...