Göz Ameliyatı

Birçok farklı sebepler nedeniyle uygulanmakta olan göz ameliyatı, ülkemizde de tecrübeli doktorlarımız sayesinde, en iyi ve az deformasyon ile atlatılan ameliyatlardan birisi olmaktadır.

Genellikle, göz kusurlarından, gözlükten, kontakt lensten kurtulmak amacıyla yapılan bu ameliyatların halk diliyle 'göz çizdirmek' artık fiyatları da çok uygun. Her yaştan her kesimin rahatlıkla yaptırabileceği bu ameliyatların, normal şartlar altında, herhangi bir riski olmadığı gözlemlenmektedir. Fakat gözlük ve kontakt lens firmaları gibi bazı dışardan konuyla ilgisi bulunan kişiler, muhtemelen satışların düşmesi sebebiyle, sıkça zararlı uygulamalar olduğunu belirtmektedirler.

Lazerle yapılan göz ameliyatı, birçok göz kusurunu büyük bir başarıyla yok edebiliyor ya da minimuma indirgeyebiliyor. Miyopi, hipermetropi, astigmatizma ve prespiyopi gibi birçok göz kusuruna Excimer Lazer Ameliyatı, çare olabiliyor.

Kimler Ameliyat Olabilir?

18 yaşını doldurmuş olan kişiler, son 2 yılda göz derecesinde 0.50' den fazla değişiklik olmamış kişiler, yeterli kalınlıkta ve dokusu sağlam kornea'ya sahip olan kişiler, sert kontakt lens kullananlar 20 gün, yumuşak lens kullananların ameliyattan 10 gün önce lens kullanmayı bırakmış olmaları, maksimum 10 derece miyop, 7 derece astigmat, 7 derece hipermetrop olan kişiler.

Kimler Ameliyat Olamaz?

Kalp- diyabet hastaları, hamileler, bebek emzirenler, daha önce gözünden ameliyat olmuş kişiler, göz tansiyonlular, kataraktı bulunanlar, keratokonus hastaları. Ayrıca 23 yaşından önce ameliyat olmamanız tavsiye ediliyor.

Göz ameliyatı yapılmadan önce, kornea çapı, kornea kalınlığı, retina tabakası ayrıntılı olarak incelenir, tetkikler ve ön muayene yapılır. Ardından ameliyat süreci başlar, beklendiğinden çok kısa (yaklaşık 10 dk kadar) sürede ameliyat bitmiş olur. Ameliyat sonrası yaklaşık 1-2 gün biraz ızdıraplı ve görme yetiniz biraz eksik şekilde geçebilir. Fakat yaklaşık 1 ay sonra gözlerinizin olabilecek maksimum düzeyde iyi göreceğine emin olabilirsiniz.

Ameliyattan hemen sonra birkaç gün güneş gözlüğü ile gezmeniz tavsiye edilir. İlk birkaç gün yakını, sonraki birkaç gün de uzağı göremeyeceksiniz buna hazırlıklı olun. Göz ameliyatı, gözlerde bir süre kuruluk oluşturacağı için, için yapay göz damlası tavsiye edilecektir. Sizler de çözüm ve tedavi şekilleri için, Batıgöz ile iletişime geçebilirsiniz


Hemen Randevu Alın

Detaylı Tıbbi Teşhis ve Tedavi Yöntemleri İçin...